2020.12.20.
2021. évtől a KATA szabályai jelentősen megváltoznak. A változások a számlabefogadókat is érintik, nem csak a KATA szerint adózókat.
-ha a belföldi székhelyű vállalkozás olyan kisadózónak (KATA-s vállalkozónak) juttat bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, úgy a kifizetőnek a juttatás után 40 %-os mértékű adót kell megállapítania, bevallania és megfizetnie (már az első forinttól!)
-ha a belföldi vállalkozás a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 %-os mértékű adót fizet. Az adó alapjának meghatározása során bizonyos összegeket, így például a kapcsolt vállalkozástól származó összeget nem kell számításba venni.
-ha a kisadózó vállalkozás a tárgyévben ugyanazon külföldi kifizetőtől az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerez, a 3 millió forintot meghaladó összegű bevétel után a kisadózó vállalkozás 28,568 %-os (!) mértékű adót fizet, ha kapcsolt vállalkozásnak minősül a külföldi vállalkozás, akkor már az első forinttól meg kell fizetni a 28,568 %-os adót.
-egy magánszemélynek csak egy KATA-s jogviszonya lehet: ez azt jelenti hogy lehet pl: egy KATA-s egyéni vállalkozó más KATA-s Bt-kben kültag, mint eddig, de a Bt-kben nem lehet KATA-sként bejelentve, csak munkaviszonyban lehet kültag.
Fontos, hogy az értékhatárok számitásánál a befolyt bevétel számit, nem a kiállitott számlák összege. Ha egy KATA-s vállalkozó 2020.évben kiállitott számláját 2021.évben fizetik ki, akkor az már a jövő évi 3 milliós „keretbe” számit bele. A magánszemélynek kiállitott számláknál nem kell figyelni a 3 milliós „keret”-re.
A KATA adózásból minden hónap végén ki lehet lépni és helyette más adózási módot (pl: egyéni vállalkozóknál átalányadózást) választani.