TEÁOR 2008, a gazdasági társaságokról szóló új törvény (Gt.) - ezek a legfrissebb vállalati, vállalkozói szitokszavak. Méghozzá amiatt, mert közeleg a július 1-jei határidõ, ameddig mindenképpen fel kell keresniük egy cégjoggal foglalkozó ügyvéd irodáját. Ugyanis már annak eldöntése is komoly szakértelmet kíván, van-e valami teendõ a társasági, illetve a vállalkozói alapiratokkal kapcsolatban.
Mindez a 2006. július 1-jétõl hatályba léptetett új Gt.-vel kezdõdött. Ez eredetileg szigorú szankciót, a cég-nyilvántartásból történõ törlést helyezte kilátásba azoknak, akik tavaly szeptember 1-jéig nem igazították az új törvényhez társasági okirataikat. Aztán kiderült, hogy megint nem a jogkövetõ magatartás a nyerõ, ugyanis a törvényhozás haladékot adott: pár hónappal az eredeti határidõ lejárta elõtt 2008. július 1-jére tolta ki a legvégsõ terminust. Egyúttal szûkítették a kötelezõen elõírt módosítások körét, bizonyos esetekben csökkentették a befizetendõ illeték összegét, és a szankciónak, azaz a cég törlésének is búcsút intettek.
Mindezek tetejébe idén január 1-jétõl az EU minden tagországra kötelezõ érvényû rendelete nyomán új tevékenységi ágazati osztályozási rendszer (TEÁOR) lépett életbe idehaza is, amelyet úgyszintén érvényesíteni kell a cégiratokban. A határidõ ennek elvégzésére az elsõ cégadatváltozás, de legkésõbb 2008. július 1-je.
Azért nem eszik annyira forrón a kását. A változtatásokat elõíró törvény megfogalmazói igyekeztek nagyvonalúan fellépni, és csak a kikerülhetetlen esetekben tették kötelezõvé a cégiratok módosítását. Nem kell például megváltoztatni a betéti és a közkereseti társaságoknál a társasági szerzõdéseket a régi Gt.-ben szereplõ "taggyûlésnek" az új szerinti "tagok gyûlésére" történt kicserélése miatt, mert a régi alatt ezután automatikusan az új értendõ.
Ugyanez a helyzet azokkal a társasági szerzõdésekkel, amelyek szövege még a régi Gt.-re hivatkozik, ezek a részek átírás nélkül is az új passzusokra értendõk. Ugyanakkor nem ússzák meg azok a cégek sem az ügyintézést, amelyeknél nincs szükség a társasági szerzõdés módosítására. Nekik ezt a tényt kell bejelenteniük július 1-jéig az illetékes cégbíróságon, igaz, e nyilatkozatuk költség- és illetékmentes. Ügyvédi munkadíjat természetesen ez esetben is fizetni kell, ami 20-50 ezer forintra rúg.
A TEÁOR-számokat mind a cégbíróságok, mind az adóhatóságok önállóan átírják, ha a fordítás automatikusan lehetséges. Errõl azonban nem értesítik az érintetteket, ezért minden vállalkozásnak magának kell eldöntenie, van-e valamilyen tennivalója az ügyben. Ez persze a legtöbb esetben úgyszintén szakember közremûködését igényli, hogy az automatizmus esetének kizárásakor az újonnan választott tevékenységi kódot - igaz, ezt is költség- és illetékmentesen - az érintett hatóságoknál bejelentse.
A TEÁOR-számok megváltozása az egyéni vállalkozókat is érinti, akiknek az okmányirodákat kell felkeresniük, szintén július 1-jéig, s vállalkozói igazolványukat ki kell cseréltetniük. Fontos tudnivaló még, hogy a számlákon feltüntetendõ szolgáltatásjegyzék- és vámtarifaszámok nem változtak, tehát azokat továbbra is a régi rend szerint kell használni.